top of page
  • Writer's pictureVision Creative Medya

FREE FONT PACK DOWNLOAD


Fontları Hafife Alma!

Çeşitli fontlarla yaratıcılığını daha üstlere taşımak istemez misin? Bugün de sizler için birbirinden farklı ücretsiz fontları derledik. Fontlarla yaratıcılığını konuşturup çeşitli logolar yaratıcı tasarımlar yapabilirsin. Fontların gücünü asla hafife almayın.


En Popüler 5 Font


Helvetica


Helvetica farkında olmasak da pek çok görsel öğede; reklam tabelaları, yönlendirme levhaları, web siteleri, gazeteler, tv filmleri gibi alanlarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Dünyanın en çok kullanılan fontları arasında yer alan Helvetica; 1957 yılında İsviçre Münchenstein’da yer alan tasarım atölyesinde Max Miedinger ve Edüard Hoffman tarafından oluşturuluyor. Tırnaksız bir karakter olan Helvetica özellikle 1984 sonrasında Macintosh tarafından üretilen ürünlerde kullanılmasıyla daha fazla popülerleşiyor.


Arial


Sıklıkla kullandığımız en popüler fontlar arasında yer alan Arial; aslında Helvatica’nın temelleri üzerine kurulmuştur. Bir proje çerçevesinde bir araya gelen 10 font tasarımcısı tarafından 1982 yılında hazırlanan Arial, bugün özellikle Windows cihazların en çok kullanılan fontları arasında yer alır. Ünlü tasarımcılar; Robin Nicholas ve Patricia Saunders’in öncülük ettiği Arial font, tırnaksız karakterler arasında yer alır.  Öte yandan, Arial fontunun bugün Twitter ve Google tarafından da kullanılan en popüler font olduğunu söylemek gerekir.


Times New Roman


Yazı dünyasının en popüler fontları arasında yer alan Times New Roman, font tarihinin de öncüleri arasında sayılabilir. İsmini ünlü İngiliz gazetesi Times’tan alır. Meşhur bir tipografi sanatçısı olan Stanley Morison, Times için özel bir font tasarımlamak için görevlendirilir. 1929 yılında tasarımlanan Times New Roman, sahip olduğu tırnaklı yapısı ve rahat okuma sağlayan biçimiyle özellikle gazeteler tarafından en çok tercih edilen font olur. Bugün bile pek çok ünlü gazete ve internet sitesi Times New Roman ve türevlerini kullanmaya devam ediyor.


Futura


Alman kökenli bir font olan Futura, bugün pek çok farklı yerde karşımıza çıkıyor. Font, 1927 yılında tasarımcı Paul Renner tarafından oluşturuldu. Tırnaksız ve düz bir karakter olan Futura, özellikle tabela gibi pek çok dış görselde kullanılıyor. Öte yandan, ünlü otomobil üreticisi Volkswagen’ın kurumsal kimliğinde önemli bir yere sahip olduğunu da söylemek gerekiyor.


Georgia


Microsoft kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı fontlar arasında yer alan Georgia, 1993 yılında tasarımcılar Matthew Carter ve Tom Rickner tarafından tasarımlandı. Hem okunabilirlik hem de basit bir tasarıma sahip olması nedeniyle Microsoft tarafından sıklıkla kullanıldı. Özellikle fontun oluşturulduğu dönemde internet dünyası için düşük çözünürlüklerde bile iyi okunabilecek bir fonta ihtiyaç duyulması Georgia’nın oluşturulmasına neden olduğu söylenebilir.


Bu fontlar dünya çapında klasikleşmiş olması ile dikkat çekiyor, fakat biz sizlere bu arşivde tamamen ücretsiz olup birbirinden farklı ayrı mecralarda olan fontları arşiv halinde vision creative medya olarak sunuyoruz.

313 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page